pondělí 6. listopadu 2017

Hodnotné věci si žádají hlubokou práci

Žijeme v době, kdy být online 24/7 je podmínkou naší existence. Být nedosažitelný, nebo nedej bože nezavolat zpět do 5 minut, znamená buď jistou smrt, nebo těžký úraz. Nestává se to, nejsme na to zvyklí. Když potřebujeme něco rychle vědět, píšeme na Facebook, každý je tam přece pořád. Když se nám v horní liště ukáže ikonka “Online před 10 hodinami”, přijde zděšení. Neustálá potřeba nehynoucí onlajnovosti nám na jednu stranu přináší nekončící možnosti. Na druhou stranu nám znemožňuje tzv. hlubokou práci. Dočetla jsem knížku Hluboká práce, Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě od Jan Melvil Publishing, která mi dokázala pojmenovat pár závislostí. Btw pokud chcete číst opravdu kvalitní knížky, koukněte na www.melvil.cz. Každý titul je pecka, která vám změní život. Seriously.

Tak v úvodu nejdřív trochu vysvětlení. Hluboká práce je pracovní činnost provozovaná ve stavu nerušeného soustředění. Stav, kdy je kognitivní potenciál využíván na maximum. Mělká práce je naprostý opak. Nesoustředěné vykonávání kognitivně nenáročných úkonů. A jak se tedy v dnešním světě zaměřit na zdravou dávku hluboké vs. mělké práce? Tady je 5 základních kroků, se kterými můžeš začít.

1. Dovol si být offline

Huhůů! To je nečekané. Ale je to tak. Nemusíš být pořád online. I když si to myslíš, není to tak. Dej si od internetu volno, nepřepínej mezi Facebookem, Instagramem a twitterem. Když máš volnou chvíli, čekáš až ti kolega odepíše, projet si poslední aktualizaci na zdi není dobrý nápad. A pokud bez toho opravdu žít nemůžeš, tak si to naplánuj. Ale nezabíjej s tím volné chvíle.

2. Plánuj si úseky na hlubokou práci

Hlubokou práci nejde jen tak zapnout. Není tlačítko, které zmáčkneš a najednou pojedeš bomby. Vymez si denně, týdně, úseky, které budeš věnovat hluboké práci. Řekni o tom i svým kolegům, rodině a lidem okolo sebe, ať tě v tom úseku neruší. Budeš tak mít maximální fokus na práci a omezíš faktory, které by ti to narušily. Nezapomeň při tom na bod 1 - dovol si být offline.

3. Plánuj si celý den, dělej si tudůčko

Přijdeš do práce, na den je cca 10 úkolů, které jsou potřeba udělat. Tak s čím začít? TODO! Každé ráno, večer před, udělej si plán. Pomůže ti to držet se rozvrhu, neskákat z úkolu na úkol. Na hlubokou práci si dej celé dopoledne, kdy máš nejvíc energie. Po obědě dílčí úkoly. 

4. Nečekuj pořád maily

Denně mi přijde cca 60 e-mailů. Vypozorovala jsem u sebe tendenci každých 5-10 minut čekovat mail, jestli mi nepřišel nějaký další, důležitý e-mail, kterému bych se měla věnovat. Jenže! Tříští mi to fokus a ve finále se pak přistihnu u toho, že celé dopoledne buď kontroluju mail, nebo se dívám na Facebook. Velmi produktivní činnost. Proto je nejlepší si udělat ve svém denním TODO i prostor na maily. Hodina, dvě po obědě? Ideální. 

5. Nauč se odpočívat i během dne

Důležitou součástí produktivity je mít na to energii. Pokud se hodinu v kuse zabývám do hloubky náročným úkolem, cítím se pak vyčerpaná jak po uběhnutí maratonu. Plánuj si proto během dne i chvilky na načerpání energie. Jít se projít, klidně jen okolo bloku, dát si meditaci, sníst kousek ovoce. Prostě dobít baterky.


Jsou to malé krůčky, jejichž zavedení do běžného dne může mít velký vliv. Samozřejmě to chvíli trvá, tendence mít v ruce pořád telefon je mileniálům typická. A jsou i tací, kterým k ruce přirostl (jsem jeden z nich, haha). Ale tak to je a je dobrý to přijmout. Pak se s tím totiž mnohem snáz pracuje. Dovol si chybovat :) Tak hluboké práci zdar!


"Budu žít soustředěný život, protože to je ten nejlepší, co je."3 komentáře: