pátek 18. srpna 2017

#stayinfluencer

Uvedení nového produktu na trh, představení inovace, zavedení nové služby do portfolia společnosti. To jsou události, pro které marketéři hojně využívají benefitů influencerů. Zvolení vhodné osobnosti, která vyzdvihuje parametry daného produktu, patří k podstatnému kroku, při kterém musí firma zvažovat mnoho faktorů. Z jaké oblasti zvolená osobnost je, jak se prezentuje na sociálních sítích a v médiích, jaký pohled na ni má veřejnost, jaké problémy jsou s ní případně spojené z minulosti, jaké charakterové rysy osobnost představuje. Počáteční analýza influencerů je klíčová a pokud se podcení, následky mohou znehodnotit celou kampaň i produkt samotný. 
Automobilové společnosti převzaly tento trend a v rámci komunikačních kampaní můžeme vidět mnoho osobností, kteří se spojují s automobily, které jsou uváděny na trh. Ben Cristovao jako první v České republice dostal minulý rok nový Range Rover Evoque kabrio. Dosazení zpěváka a sportovce k modelu, který byl komunikován jako robustní tělem a nespoutaný duchem, dodalo značce nádech, který kampaň měla mít. 

Oproti úspěšnému zapojení Bena Cristovaa do prezentace Evoqe stojí automobilka Škoda Auto, která se rozhodla vyrábět novou řadu SUV. První model Kodiaq představila automobilka na začátku minulého roku a mezi osobnosti zvolila například Leoše Mareše nebo Karla Gotta. Už tento výběr nepůsobí opodstatněně a pokud se nad tím zamyslíme hlouběji, alespoň Leoš Mareš a jeho zapojení lze racionálně odůvodnit. Nicméně s dalším modelem Karoq šla Škoda Auto pro výběr osobnosti až na Slovensko a zvolila Daru Rolins, zpěvačku, která v roce 2010 srazila motocyklistu a typově bychom k ní přiřadili spíše menší sportovnější auto v kabriu. Pokud bychom pominuli tento fakt, nesmíme opomenout, že Dara Rolins působí velmi kontroverzně. Volba to nebyla dobrá a už při počátečním výběru short listu osobností mělo marketéry ze Škodovky napadnout, že média jim tuto volbu nenechají jednoduše projít. Nešťastné rozhodnutí shodilo nápaditou kampaň ze stolu. Zpracování teaser videa ze Stockholmu je z ostatních hledisek nápaditě provedeno, Patricie Solaříková zde vstupuje přirozeně, nenuceně a video má dynamický nádech.


Podobný negativní dopad na zapojení influencera měla i automobilová společnost BMW Invelt, která si pro spolupráci vybrala youtuberku Carrie Kirsten. Pro prvotní oslovení zvolilo BMW Invelt youtuberů více, nicméně ostatní na jejich nevýhodné podmínky nepřistoupili. Dotyční po odprezentování zapojení Carrie Kirsten neotáleli a nabídnuté podmínky zveřejnili. Pro BMW Invelt to znamenalo dočasnou ztrátu důvěry a youtuberka Carrie Kirsten neunesla kauza po psychické stránce.

Žádné komentáře:

Okomentovat