neděle 3. prosince 2017

Vyhlašuji odporu válku

Dám si sprchu, rozsvítím si světýlka, zapálím svíčky, naleju si skleničku červenýho a sednu si pohodlně na gauč. Vytvořím si tak atmosféru, která bude minimalizovat hladinu mého odporu. Prokrastinace. Odkládání. Boje s mým kreativním já. 

Vždycky když napíšu těch pár vět, dám do toho kousek svého já a pak kliknu na to kouzelné tlačítko "Publikovat", svět je najednou krásnější, lehčí, příjemnější. Hrozně ráda bych psala články častěji. Každý den mě napadne minimálně jedno téma, o kterém bych mohla něco napsat, ale pak přijde on. Ten temný a zrádný nepřítel, něco ve mně, co se mnou bojuje a nenechá mě žít život podle sebe. Ten, který nikdy nespí. Neviditelná síla, nepřítel, svině. ODPOR

Cokoliv, co vyžaduje odmítnutí okamžitého uspokojení, je boj. Boj s naším já, které vždycky bude volit tu nejsnažší variantu. Chci napsat článek, ale přeci jen si ještě uklidím, projedu Facebook, co když se na Instagramu událo něco nového, kouknu na Stories, pustím si jeden díl seriálu, pak se mi přece bude líp přemýšlet, už je skoro půlnoc, to už stejně nic nevymyslím, půjdu si lehnout a napíšu to zítra večer.

Cítíš odpor? Dobrá zpráva. Na tom projektu ti totiž záleží. Bez odporu nevznikne umělec. Bez odporu nepřijde ten pocit uspokojení při překonání sebe sama. Každý velký umělec, spisovatel, vynálezce, úspěšný manažer, začínal svou cestu bojem s odporem. Každý krok k vysněnému stavu něco stojí, je to cesta mimo komfortní zónu a dobrá zpráva je, že odpor jde porazit. Může se to zdát nemožné, dokud si neuvědomíme, že se nám to daří. A tak se rodí profesionálové. O odporu ví, ale nedovolí mu vstoupit do jejich pracovního procesu. Dělají svou práci z lásky, zasvěcují ji celý život. Jsou trpěliví a vědí, že odpor využívá proti amatérovi jeho vlastní nadšení. A tak jednají navzdory svému strachu, se kterým žijí celý život. I ten nejlepší řečník na planetě je před svým vystoupením nervózní, i když jde na pódium už po 126485905937763té. Profesionál mé své práci vášeň, pohlcuje ho a nedělá ji pro uznání ostatních. Zamysli se, dělal/a bys svou práci i kdybys byl/a poslední na planetě? Děláš ji pro podstatu své věci? Naplňuje tě? Je to smysl tvého života?

Andělé, kteří nás drží na té správné cestě. Každý umělec má můzu, něco vnitřního, co mu říká kam jít. Říkejme tomu vize, poslání, vyšší smysl, Bůh. Žádné označení není to správné, každý má své pojmenování pro smysl jeho existence. Pokud ho to drží nad vodou, vede správným stylem a určuje to jeho další kroky životem, je to ono. V zápalu činnosti přichází ta mocná síla, flow, duševní stav naprostého ponoření. A to je smysl života každého kreativce. Stav flow je krmením naší duše, pohonem naší mysli. 

Kopni odpor do prdele, ujížděj si na flow a odblokuj tak svou kreativitu. Bojuj.PS: A taky si přečti novinku od Jan Melvil Publishing - Válka umění.

Žádné komentáře:

Okomentovat